Haydariyye

Dervişin giydiği kolsuz, ellerini sarkıttığında el hizasına gelen, yakasında özel dikişlerin bulunduğu hırkaya “haydariyye” denir. Haydariyye, İmam Ali Haydar-ı Kerrar Efendimiz’in giydiği libastır. Nakşî’sinden Mevlevî’sine, Bektâşî’sinden Halvetî’sine, Kâdîrî’sinden Bedevî’sine kadar cümle tarîkatta vardır. Derviş bunu giymekle “Ben asla bana ...

Dervişin giydiği kolsuz, ellerini sarkıttığında el hizasına gelen, yakasında özel dikişlerin bulunduğu hırkaya “haydariyye” denir. Haydariyye, İmam Ali Haydar-ı Kerrar Efendimiz’in giydiği libastır. Nakşî’sinden Mevlevî’sine, Bektâşî’sinden Halvetî’sine, Kâdîrî’sinden Bedevî’sine kadar cümle tarîkatta vardır. Derviş bunu giymekle “Ben asla bana gösterilen istikametten geri durmam, nefsimin bana galebe çalmasına müsaade etmem, sürçmelerim, düşmelerim olsa da kerrar gibi döner, tekrar nefis ile mücâhedede ve mahlûkata hizmette İmam Ali(ra) gibi ivazsız garazsız gayret ederim.” demiş olur. 

Dervişin giydiği hırka başkalarının malına, mülküne göz dikmeden insanlara hizmet etmeye işarettir. Hırkanın kolunun olmayışı insanların hatasını görmemeye, kendine kötülük edene karşı bile iyilik etme çabasına, gayretine işarettir.

İncele

Haydariyye 7 Adet Ürün Var

Gösterilen 1 - 7 ile 7 arasındaki ürünler
Gösterilen 1 - 7 ile 7 arasındaki ürünler